//
you're reading...
מהעיתונות, ספרות רוסית מתורגמת לעברית, תרבות רוסית

מסע אל הים

על הפרוזה האוטוביוגרפית של מרינה צווטאייבה, מגדולי המשוררים הרוסים במאה השערים ובכלל, שיצאה לאור בעברית בפברואר 2007

 

ישנם אנשים שהם צמתי תרבות. לא רק שהם עוסקים בכך, אלא שהם גם מגלמים באישיותם את התקופה והמקום בהם הם יוצרים. כזאת היא מרינה צווטאייבה, שהאוטוביוגרפיה שלה "המסע אל הים" יוצאת כעת לאור בעברית. צווטאייבה (1941-1892) חולקת עם אנה אחמטובה את תואר המשוררת הרוסית האהובה ביותר במאה ה-20, אם לא בכלל. אלא שמלבד שירה כתבה צווטאייבה גם פרוזה – תמיד אוטוביוגרפית. בסיפוריה היא מתייחסת לילדותה, שעברה עליה בבית אצילים; על אביה, איוון ולדימירוביץ' צווטאייב, פרופסור להיסטוריה של האמנות שהקים את המוזיאון לאמנות ע"ש אלכסנדר ה-3 (כיום ע"ש פושקין) במוסקבה; על אמה, מריה אלכסנדרובנה מיין, אשתו השנייה של אביה, פסנתרנית מחוננת שדרבנה את בנותיה לעסוק במוזיקה ושנפטרה בצעירותן משחפת; על אחיה ואחיותיה למחצה; על השירה שלה (היא החלה לכתוב שירה בגיל 6, וקובץ שיריה הראשונים שהתפרסם כלל שירים מגיל 15 עד 17); ואולי יותר מכל על עידן שחלף – נווה של יופי, עידון וקוסמופוליטיות, לאלה שהתמזל מזלם להיוולד במעמד הנכון. הספר אינו פשוט לקריאה, וכמה פרקים בו (ובייחוד הפרק "פושקין שלי", המוקדש למשורר, לשיריו ולהשראה שהיווה) ניתנים לצליחה אולי רק על ידי רוסופילים מושבעים. מה ששובה את הלב, בעיקר בפרקים הראשונים, הוא התיאור החי, מלא ההומור, של היחסים בין האם הפרפקציוניסטית, שכשרונה לא בא לידי ביטוי מלא, ושחיה תחת צילה הכבד של האישה הראשונה, ובין בנותיה הקטנות, שגם ביניהן שררה תחרות בילדותן:
"'מה להביא לך מהיריד, מוסיה?' שאלה אמא – לבושה כבר לצאת… 'שד בתוך בקבוק!' – פתאום מזנק כמו שד מבקבוק ניתר מפי. 'שד?' התפלאה אמא, 'ולא ספר? הלא מוכרים שם מדפים שלמים מהם. בעשר קופיקות אפשר לקנות חמישה ספרים, על הגנת סבטופול, למשל, או על פטר הגדול. תחשבי יפה'. – 'לא, בכל זאת… את השד…' מאוד בשקט, במאמץ ומתוך בושה פלטתי בקול צרוד. – 'נו, אם שד – שיהיה שד'. 'גם לי שד!' החרתה-החזיקה אחריי החקיינית הנצחית שלי, אסיה. – 'לא, לך לא שד!' אמרתי בשקט ובאיום. 'א-מא! היא אומרת שלי לא שד!' 'נו-מובן – שלא…' אמרה אמא. 'ראשית כל, מוסיה אמרה קודם, ושנית, למה לקנות אותו חפץ פעמיים, ועוד חפץ טיפשי כזה? בין כה וכה הוא יתפוצץ…' – 'אבל אני לא רוצה ספר על פטר הגדול!' כבר ייללה אסיה. 'הוא גם יתפוצץ!'"
צווטאייבה, שמעידה על עצמה כי זכרונה נשמר ללא פגם מאז ילדותה, כותבת בפרק "פושקין שלי": "כן, מה שאתה יודע בילדות – אתה יודע כל חייך. כמו גם: מה שאינך יודע בילדות – אינך יודע כל חייך".
הכותרת "מסע אל הים", מלבד המחווה לשירו הנודע של פושקין "אל הים", הוא גם מסע לאותו עולם אבוד – רוסיה שלפני המהפכה – שכמו במעשייה רוסית נושנה, ירד למצולות על כל בנייניו ואנשיו.
צווטאייבה, שחזרה לרוסיה בשנת 1939 (מעשה שלא ייאמן בקרב הגולים הרוסים) והתאבדה בעיירה נידחת שנתיים אחר כך, כותבת בפרק "הבית על יד פימן הזקן": "תודה גם על העולם הישן, שהכל בגדו בו עכשיו, כולם, כולם ויותר מכולם, אם גם בתום לב, אלה המבקשים להחיות אותו".
צווטאייבה בוחנת את הזמן כנוסע המתבונן אל חוף המתרחק בהתמדה. אי אפשר להתעלם מהדמיון בין "המסע אל הים" ובין המסע "בעקבות הזמן האבוד" של הצרפתי בן זמנה (מרסל פרוסט) וגם בין המסע אל "חופים אחרים" – שמו הרוסי של קובץ זכרונותיו של ולדימיר נאבוקוב ("דבר, זיכרון").
הדמיון בין הזכרונות הכתובים של שלושתם ראוי למחקר ספרותי: הסגנון המתנשם, המבקש להכיל בפסקה אחת עולם ומלואו, העדות לכל פעולות החושים – שגם מתערבבים זה בזה, הסביבה והזמן המהבהבים אחד כנגד השני, הקפלים הפנימיים של המשמעויות של כל דבר…
רנה ליטוין, שאין דרך אחרת לתאר את עבודתה מלבד מדהימה (שכן מלבד עבודת התרגום, היא גם זו שהחליטה אילו קטעים יכנסו ובאיזה סדר) כותבת באחרית הדבר שלה לסוף הספר כי היא "מקווה שהאהבה תנצח את הקשיים". בכך היא מתכוונת לקושי הבל יתואר להעביר את צווטאייבה לעברית – לא רק בשל האיכות הפואטית של כתיבתה, אלא גם בגלל חוסר ההתמצאות שהקורא העברי ודאי חש לנוכח מפל התודעה הזורם אליו מבין הדפים (על אף הערות השוליים הרבות והמעניינות לכשעצמן).
ובכן, למרות הקשיים – האהבה אכן מנצחת.

"המסע אל הים", מרינה צווטאייבה, תרגום מרוסית: רנה ליטוין, הוצאת חרגול, 2007, 251 עמ'

פורסם בטיימאאוט תל אביב באפריל 2007

אודות mashkazg

Film Director, Book critic and a pragmatist-optimist

דיון

אין תגובות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מרץ 2008
ב ג ד ה ו ש א
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: